Mecseknádasd
Önkormányzata
  • Vakbarát változat

Magyar Falu Program - Szolgálati lakások 2020

 

Szakmai beszámoló

 
A projekt keretében a Mecseknádasd, Kossuth L. u. 1. alatti műemléki védelem alatt álló épület funkcióját vesztett épület belső átalakítása valósult meg. Az épület 100% önkormányzati tulajdonban áll.
A fejlesztés keretében első ütemben a III. és IV. számú lakások kialakítása történt.
Az önkormányzat a meglévő volt varroda és közösségi tér funkciójú épületet szolgálati lakásként hasznosítja. Ezen új funkció az udvari részben található az épület műemléki jellegéhez nem illeszkedő acélszerkezetű csarnokrész bontásával és a meglévő épület belső átalakításával valósult meg, mint első ütemhez kapcsolódó átalakítás.
A bontás kizárólag az acélszerkezetű üzemi tereket érintette, a közelmúltban felújított utcai homlokzatokat, a helyreállított nyílásrenddel és homlokzati tagozati rendszert az átalakítás nem érintette. A történeti „L” alakú beépítés került helyreállításra, mely így tömegében is a 18-19. században több építési periódusként létrejött egykori iskola és tanítói lakás funkciójú épületet beépítésével és arányaival egyezik meg. Az elbontott udvari csarnok csatlakozó felületein az új lakás funkciónak megfelelő, a történeti értékeket tiszteletben tartó nyílásrend jelenik meg. A Kossuth Lajos utca traktusban két darab lakás került kialakításra, melyek egy közös előtérből nyílnak. (III. és IV. lakások) Ezen előtéren keresztül a lakások az udvar és az utca felől is megközelíthetővé váltak. Ezen kialakítással sikerült összhangot teremteni a kialakult történeti alaprajzi rend és a lakás funkció között.
Az udvarban kapott helyet a lakásokhoz tartozó 2 db parkoló, kerékpártároló és a hulladékgyűjtők számára kijelölt terület, valamint az udvar rendezése történt a szükséges földmunkával és füvesítéssel.
A kivitelezés során a műemléki érték megőrzésével összefüggő jogszabályokban meghatározott követelmények betartásra kerültek, és a védett műemléki érték, a műemlék épület védelmére vonatkozó szempontok érvényre jutottak.
A csarnoképület tetőszerkezetére szerelt napelemes rendszer a csarnoképület elbontásával a főépület déli homlokzatának tetőfelületére került áthelyezésre.
A fejlesztés szükségességét az épület kihasználatlansága, és a településen dolgozó közfeladatokat ellátó személyek által megfogalmazott igény indokolta. A fejlesztés hozzájárul a település népességmegtartó erejének és a szolgáltatások minőségének növeléséhez.
A projekt keretében környezettudatossági intézkedéseket hoztunk. A festés során vízbázisú festékeket használtunk. Energiatakarékos világítótestek (led) kerültek beépítésre, mert nagyobb a fényerejük, az élettartamuk, és alacsony a fogyasztásuk. Az épület fűtési rendszerét hőszivattyúval oldottuk meg. Az áramellátás költségeit a napelem termelése mérsékli.
A kivitelezést a kiszállási költségek racionalizálásával végeztettük. Kommunikációnk során a papíralapú kommunikációt elektronikus és telekommunikációs alapokra helyeztük. A megvalósítás során a kedvezőbb életciklusköltségek érdekében a kivitelezőt köteleztük az első osztályú alapanyagok beépítésére, a teljesítésre 2 éves garanciát kötöttünk ki.
A projekthez kapcsolódó műszaki ellenőrzés 400.000 Ft, az építési beruházás költsége 44.002.596 Ft volt.
 
VÁLTOZÁSOK
A projektelőkészítés az Örökségvédelmi hatóság elvárásai és az engedélyeztetés miatt elhúzódott. A kivitelező kiválasztása zajlott már az árajánlatok bekérésével, amikor – 2022.06.20-án – határidő módosítást kértünk, 2023.06.30-ára.
A koronavírus-járvány okozta veszélyhelyzet a jogszabályi környezet jelentős átalakulását is eredményezte, mely nem várt kihívások elé állította a projekt megvalósítását. Az orosz-ukrán konfliktus kirobbanásának következtében felgyorsult az árnövekedés, így az az építőiparon kívül már több piacon is érezteti kedvezőtlen hatásait. Ezen ismert események végett az anyagárak, munkadíjak, üzemanyagárak jelentősen megemelkedtek, az eredetileg számított költségekből a beruházás nem volt megvalósítható, így szükségessé vált a munkálatok költségeinek átcsoportosítása, és újabb határidő módosítás 2023.09.30- ra.
 
Költségátcsoportosítás:
0102 (támogatás összege: 7.084.128 Ft) és 0103 (támogatás összege: 3.542.064 Ft) hivatkozási számhoz kapcsolódó építési költségeket kellett átcsoportosítani 0101 (támogatás összege: 18.373.039 Ft) hivatkozási számra.
0102 belső udvar és 0103 parkoló kialakítását saját erőből valósult meg.
A megnyert támogatási összeghez képest a megnövekedett árak miatt már így is hozzá kellett tenni saját erőt, összeségében 14.000.000 Ft-ot.
Csak a lakások kialakítása bruttó 44.000.000 Ft
A projekt megkezdése óta jelentkező kedvezőtlen gazdasági hatások számottevő, előre nem látható negatív kimenetelű eseményt hoztak magukkal; a piacon jelentős áremelkedés volt tapasztalható, a koronavírus-járvány okozta veszélyhelyzet a jogszabályi környezet jelentős átalakulását is eredményezte, mely nem várt kihívások elé állította a projekt megvalósításának tervezett eredmény szerinti előkészítését. Az orosz-ukrán konfliktus kirobbanásának következtében felgyorsult az árnövekedés, így az az építőiparon kívül már több piacon is érezteti kedvezőtlen hatásait. A bizonytalan gazdasági helyzet, illetve a különböző kereskedelmi és utazási tilalmak, korlátozások következtében a nemzetközi szállítmányozás és árufuvarozás is lelassult, akadozik. A várható szállítási határidők megsokszorozódtak, mely az infláció hatásaival kiegészülve nagymértékben megnehezíti a beruházás pénzügyi és időbeli tervezhetőségét. Az üzemanyagválság a fentieken túl tovább súlyosbítja, nehezíti a projektmegvalósítás gördülékeny előrehaladását.
Az itt kifejtett vis maior helyzetek okán a projekt maradéktalan megvalósítása érdekében szükséges előkészületi munkálatok az eredetileg tervezett állapothoz képest eltérő ütemezésben valósulhattak meg.
A szolgálati lakások kialakítása során a követhetetlen gázárak, valamint a környezettudatos, megújuló energiaforrást előtérbe helyező szemlélet végett hőszivattyús fűtés került betervezésre, és beépítésre. Ezért volt fontos a meglévő napelem bontást követő visszahelyezése is.
Az udvar rendezés, a parkoló kialakítás tervezett költségét az épületre kellett fordítani, és még így is 14 millió forint saját erőt kellett pótolni a szolgálati lakások kialakításához, ami 44 millió forintra rúgott.
Az acélszerkezetű csarnok bontása szükségszerű volt, melyet az önkormányzat megvalósított. Az udvar rendezés földmunkái, parkrendezés- füvesítés, a parkolók, kukatároló hely és kerékpártároló kialakítás munkálatait is az önkormányzat önerőből valósította meg a kért határidőre. Továbbá a lakásokba beépített konyhabútor készült, elszívóval és tűzhellyel.
 
ADATKÖZLÉS:
III. sz. szolgálati lakás: 69,41 m2 hasznos alapterületű
IV. sz. szolgálati lakás: 69,76 m2 hasznos alapterületű
Közös előtér: 17,27 m2
Kazánház: 6,5 m2
 
Lakások leírása, felszereltsége:
Az előtérben található a 2 db villamos almérő, a kazánházban pedig a 2 db víz almérő és 2 db hőmennyiségmérő.
 
Projekt eredménymutatói:
Megnevezés
A fejlesztéssel érintett szolgálati lakás alapterülete
137m2
Szolgálati lakás felszereléséhez szükséges bútorok, háztartási gépek.
2 db
A Magyar Falu Program Arculati kézikönyvének megfelelően elkészítettük és kihelyeztük a Falu táblákat, illetve Támogatói táblákat, valamint a www.mecseknadasd.hu holnapon szerepel a Magyar Falu Program logója.
 

 

 

 

Mecseknádasd Önkormányzata

7695 Mecseknádasd, Patak utca 2/1.

Adószám: 15331847-2-02

Email: mecseknadasd@mecseknadasd.hu

Telefon: +36 72 563 100