Mecseknádasd
Önkormányzata
  • Vakbarát változat

Gasztronómiai turizmus

„Sok gombócot a gyomorba, aztán irány dolgozni.” A nádasdi sváb gasztronómia alapját évszázadokon át ez a mottó határozta meg. A mindennapok étele egyszerű, mégis laktató módon készült el, rendszeresen visszatérő alapanyagokból, mint a bab, a dara, a morzsa vagy a káposzta. A tipikus helyi, sváb ételek a jelenkor gasztronómiájában is visszaköszönnek, az éttermek kínálatában előszeretettel megtaláljuk őket. Azonban a mecseknádasdi vendéglátóhelyek étlapja ennél jóval sokszínűbb és változatosabb. A kiváló olasz ízek, a változatos húsos és zöldséges ételek és a finom sütemények széles választéka megjelenik az étlapon. A rendezvényekre ellátogatva pedig kóstolhatunk többek között kakaspaprikást mecseknádasdi módra, sült pisztrángot vagy vadpörköltet is.

 

Jellegzetes helyi sváb ételek

Kakaspaprikás házi metélt tésztával
Peke Khipfli (sváb kifli kelt tésztából)
Héveknédli bablevessel (sós vagy édes kelttészta)
Saure Prie und Eier (savanyú egytálétel tojással)
Sausch (ebéd disznóvágás alkalmával)
Trude Krapfen (farsangi fánk)
Káposztás gőzgombóc
Vörösboros kalács
 

Nagymamáink konyhájából

Hájas tészta

Elkészítjük a rétestésztát: ½ kg liszthez teszünk 2 egész tojást, 4 kanál tejfölt, kis sót, 1 kanál cukrot, 2 kanál borecetet és annyi tejet vagy vizet, hogy rendes rétestészta keménységű legyen. Jól kidolgozzuk, 2 cipóba vágva letakarjuk, 1 órán át pihenni hagyjuk. ½ kg lekapart hájat ecetes vízben, utána tiszta vízben jól megmossuk, kendőben megszárítjuk, 12 ½ dkg liszttel összegyúrjuk és ½ óráig szintén pihenni hagyjuk. Az egyik cipót kinyújtjuk, a hájat rákenjük, azután a másik cipót is kinyújtjuk és rátesszük a hájra, mindkét tészta szélét körül jól összenyomkodjuk, hogy a nyújtásnál ki ne jöjjön a háj, majd nagyon vékonyra kinyújtjuk, azután összehajtjuk négybe. Háromszor nyújtjuk, közben ¾ óráig mindig pihentetjük. Utoljára ½ ujjnyi vastagra nyújtjuk ki, tüzes késsel kockára vágjuk, kis lekvárt teszünk a közepére és egymásra hajtjuk. Pogácsát is süthetünk belőle. A tészta még jobb, ha 1 nappal a sütés előtt készítjük el. A pogácsákat tojással megkenjük és nagyon forró sütőbe tesszük, a meleg ”húzza fel”.

 

Gőzgombóc

Hozzávalók a tésztához: 1 csomag élasztő (5 dkg), 1 ek cukor, kb 1 ek só, ½ kg liszt, kb ½ l tej

Hozzávalók a káposztához: 1 hagyma, 1 csomag savanyúkáposzta, füstölt hurka és kolbász, kis zsír, kis pirospaprika

A tészta elkészítéséhez fél bögre tejet langyosra melegítünk és az élesztőt meg a cukrot beletesszük és felfuttatjuk. Ha megkelt, akkor a megmaradt anyagból egy laza tésztát készítünk és letakarjuk. A káposztához a hagymát összevágjuk és zsírban megpirítjuk. Beleteszünk pirospaprikát és a káposztát. Egy kevés vízzel felengedjük és puhára dinszteljük. Utána beletesszük a kolbászt és a hurkát. Kevés vízzel fölengedjük, és ha forr, akkor kanállal a kelt tésztát rámerjük a káposzta tetejére és fedővel letakarjuk. Kb. 20 percig főzzük.

 

Házi rétes ahogy Nádasdon készül

2 kg lisztből nyújtásnyi rétes lesz, egy nyújtásból pedig 12 szelet (nem rétesliszt, hanem búzafinomliszt) hozzávalók 1 nyújtáshoz: 40 dekagramm liszt, pici só langyos vízben feloldva (ha több nyújtás szeretnénk, akkor arányosan több lisztet vegyünk) a lisztet a sós langyos vízzel jól összedolgozzuk, hogy közepes lágyságú sima tésztát kapjunk. Sima felületű cipót formálunk, tetejét olajjal megkenjük, majd negyed órát pihentetjük. (nem kell letakarni) 10 (ahány nyújtáshoz készítettük a tésztát annyi cipót készítünk) lisztezett terítőn kezünkkel széthúzva nyújtjuk a tésztát, kézfejünkkel alányúlva kissé meglebbentjük- így húzzuk egészen az asztal szélén, míg leheletvékony nem lesz. A tészta lenyúló vastag széleit levágjuk. (az így leeső részeket pici vízzel simára a átgyúrva pihentetés után újra kinyújthatjuk) A kinyújtott tésztát étolajjal meglocsoljuk majd tetszés szerinti töltelékkel töltjük.

Túrós töltelék (egy nyújtáshoz) a kinyújtott tésztát miután olajjal már meglocsoltam megszórjuk, annyi kristálycukorral amennyit egyik kezünkkel fel tudunk markolni. Ebből 3 maroknyit szórunk rá. Megszórjuk körülbelül egy csomag áztatott mazsolával is. 0,75 kg túró összemorzsoljuk, egyenletesen a tésztára szórunk. 2 tojást felverjük, hozzáadunk tejföl két csomag vaníliás cukrot 1 citrom reszelt héját és fél citrom levét. Kanállal a tésztára locsoljuk. Ez után a terítő egyik széléről elinduló lazán felsodorjuk a rétest a terítővel kicsit meglepve, hogy levegő hólyagok keletkeznek benne, így lezárva nem lehet felpörgetni és vastagabb is lesz. Tepsi méretűre vágjuk két végét kissé meg nyomkodjuk, hogy a töltelék ki ne folyjon belőle, majd tepsibe rakjuk.

Mákos töltelék (egy nyújtáshoz) 35 dekagramm darált mák, 1 tejföl, 2 tojás, 2 csomag vaníliás cukor, reszelt citromhéj, meggybefőtt kissé összedarabolva, amit meg szórunk kevés fahéjjal. Kinyújtott tésztát olajjal meglocsoljuk. A mákot porcukorral, vaníliás cukorral, reszelt citromhéjjal összekeverjük és a kinyújtott tésztára szórjuk. Rászórjuk a vagdalt meggyet, majd meglocsoljuk meggybefőtt levével, hogy szaftosabb legyen a rétes. A tojást a tejföllel összekeverjük, kanállal a tésztára locsoljuk. Lazán feltekerjük, hogy levegős legyen a rétes (a felsőtest a terítővel úgy csináljuk, hogy a terítővel meglökjük a tésztát, így levegős ebben gurul és vastagabb hurkát kapunk. Tepsi méretűre vágjuk, széleit meg nyomkodjuk, hogy a töltelék ki ne folyjon, majd tepsibe rakjuk.

 

Pék kifli / Peke Khipfli

Hozzávalók: 1 kg liszt, 3 dl tej, csipet só, kenéshez tojás, 10 kanál olvasztott zsír

Elkészítés: Az élesztőt kis tejben, cukorral felfuttatjuk. A lisztbe rakjuk a sót és beleöntjük az élesztőt és jól átdolgozzuk. Ezután rakjuk hozzá kanalanként a zsírt. Amikor már jó szálas a tészta, meleg helyen megkelesztjük. Amikor már duplájára megkelt, gyúródeszkára lisztet teszünk, arra borítjuk a tésztát, majd újra átdolgozzuk és nyolc cipót csinálunk belőle. A cipókat kör alakúra kinyújtjuk és tizenkét gerezdre vágjuk. Megkenjük olvasztott zsírral és kifliket formálunk belőle. Tepsibe rakjuk és újra kelesztjük. Mikor megkelt megkenjük tojássárgájával a tetejét. Megszórhatjuk sóval vagy köménymaggal vagy sajttal. Szép pirosra sütjük.

 

Hévöklész / Hewekles

5 dkg élesztőt, 2 kávéskanél cukorral 1 dl tejjel felfuttatok. Hozzákeverek 50 dkg lisztet, 1 evőkanál zsírt, 1 tojássárgáját, egy kávéskanál sót és tejet, amennyit felvesz, hogy lágy tészta legyen. Kelni hagyom. Ha megkelt 3 cipót készítek, mindegyiket nagytányér nagyságúra kisodorjuk, olajjal megkenem, feltekerem csigának és megkenem olajjal. Kizsírozott lábosba tekerni és még 10-15 percet kelni hagyom. Forró vízben egy kevés zsírt és fél kávéskanál sót elkeverek és az aljára öntöm. Előmelegített sütőben kb. 25 perc alatt kész.

 

 

Mecseknádasdon nem csak bor, hanem finom, prémium minőségű kézműves sör is készül, így a sörturisták is megtalálhatják a számításaikat. A Karl Mikrosörfőzde&Bisztró különlegessége, hogy azt egy régi borospincében alakították ki a Schlawaker Grund pincesoron. Sörkóstolást, sörvacsorákat, tematikus söresteket, élmény sörfőzéseket, egyedi sörök késztését, csapatépítőket és egyéb, a sörrel és gasztronómiával foglalkozó programokat ajánl az egykori kis borospince.

A prémium minőségű, kézműves sörök önmagában is kuriózumként szolgálnak, azonban a tölgyfahordóban érlelt vagy a csülkös tartályban főzött sörök tovább fokozzák az egyediséget. Réka az Igazi, Nádasd Söre, Sötét Mecsek, Süket Bálna, Hecsedli, Mecsek Zöldút vagy Taknyos Varjú? Te melyiket kóstolnád szívesebben?

 

Forrás: Pannon Televízió

 

Forrás: Gradvolt Endre - ENDIZÁJN

 

Elérhetőség

Karl Mikrosörfőzde & Bisztró

Cím: 7695 Mecseknádasd, Nap u. 1.

Telefonszám: +36 70 424 9989

E-mail cím: moni@karlbeer.com

Honlap: www.karlbeer.com

 

 

Galéria

 

 

Mecseknádasd Önkormányzata

7695 Mecseknádasd, Patak utca 2/1.

Adószám: 15331847-2-02

Email: mecseknadasd@mecseknadasd.hu

Telefon: +36 72 563 100